سخرانی ماینده همبستگی در محفل یادبود داکتر هادی محمودی و فاروق حقبین

گفتار شازیه به نمایندگی از «حزب همبستگی افغانستان» در محفل یادبود داکتر هادی محمودی و فاروق حقبین (۲۵ ثور ۱۳۹۷) که غیر از اندک تلخیص، به اقتضای تبدیل زبان از گفتاری به نوشتاری، تغییراتی در آن آمده است.

با سلام و درود گرم به همه دوستان حاضر!

ما امروز اینجا گردهم آمدیم تا خاطره داکتر هادی محمودی و فاروق حقبین را گرامی داریم که بدون شک نقش بارزی در باروری و نیرومندی جنبش انقلابی کشور ما داشتند. «حزب همبستگی افغانستان» وفات آن دو را به خانواده‌های محترم شان تسلیت می‌گوید. همچنان، ما از‌دست‌دادن یکی از هنرمندان عزیز کشور خود، وحیدالرحمان کوچی مشهور به استاد اکبری را به خانواده و شاگردانش تسلیت می‌گوییم. اما خوب می‌دانیم که صرفا تسلیت‌گفتن پس از خاموشی یک انقلابی چه به مرگ طبیعی و چه جان‌باختن در رویارویی با دشمن، ناکافی و حرفی نارسا است. در واقع، ارزنده‌ترین یادبود از انقلابیونی را که از دست می‌دهیم، بررسی زندگی، کار و مبارزه آنان و درسگیری و از همه مهمتر سرمشق قراردادن ارثیه به‌جا‌مانده از آنان می‌باشد. داکتر محمودی و حقبین نکات برازنده و ارزشمندی در زندگی مبارزاتی خود داشتند که به‌عنوان نسل‌های بعدی جنبش آزادیخوانه افغانستان، باید از آن‌ها یاد کرد و آموخت.


کلیپ پیام خانم سیلی غفار، سخنگوی «حزب همبستگی افغانستان»

هموطنان داغدار!

دیروز، ۱۰ جوزای ۱۳۹۶، در کابل جنایتی به وقوع پیوست که در اثر آن تقریبا ۵۰۰ تن کشته و زخمی شدند؛ جنایتی که حتا برج ایفل برایش در سوگ نشست و دیشب را در تاریکی پردرد صبح کرد؛ جنایتی که انسان‌ها در سراسر جهان اشک ریختند و اما دولت دست‌نشانده ع و غ به گفته‌ی درست مردم ما، همان سریال بویناک شان را تکرار کردند:‌ غنی با کش و فش کامره‌های عکاسی و فلمبرداری به شفاخانه‌ای رفت و کمیسیونی ساخت و عبدالله هم حمله را تقبیح نمود. اما اینان اگر ذره‌ای هم وجدان می‌داشتند دیگر باید از قصرهای ننگین شان بیرون نشده و حتا فرد دیگر متن استعفای شان را می‌خواند.

«حزب همبستگی افغانستان»‌ از اندک تشکل‌های کشور بود و است که یورش نیروهای خونخوار امریکا و متحدانش بر افغانستان را اشغال نامید و قرارداد ننگین امنیتی را وطنفروشی. ما از همان اول اعلام نمودیم که افغانستان به قهقرای عمیقتر کشانیده می‌شود و خون‌های بیشتر افغان‌های بی‌گناه را خواهند ریخت. اکنون، در عمل می‌بینیم که همینطور شده و طی دو سال گذشته افغانستان شدیدتر از گذشته به حمام خون مبدل گشته است.

از دولتی که متشکل از ویرانگران و خودفروخته‌ترین‌ جنگسالاران و بنیادگرایان خونریز و شرکای جرم نکتایی‌پوش شان باشد، نباید جز شنیدن لاف و پتاق‌های عوام‌فریبانه، انتظار کوچکترین عمل مثبت را داشت. «ریاست امنیت ملی» اعلام نمود که عاملان این حادثه شبکه حقانی می‌باشد، پس چرا انس حقانی اعدام نمی‌‌گردد که خیانت و نوکری‌اش برای آی‌اس‌آی به‌مثل آفتاب روشن است. او با آن که در اختیار امنیت ملی است، هنوزهم به جزای اعمالش نمی‌رسد. اگر دولت جدی باشد به‌جای سخن‌پرانی علیه پاکستان و صدور حکم اعدام افراد درجه دو و درجه سه حقانی، خود انس حقانی، این مهم‌ترین نوکر شان را فوری به دار می‌زدند.

تا زمانی که عدالت عملی نگردد و تصمیم‌گیرندگان این عدالت هم همان مادران قربانیان حمله انتحاری ۱۰ جوزا، حمله بر چهارصد بستر، حادثه خونین دهمزنگ و نزدیکان قربانیان چهار دهه اخیر نباشند، شاهد هیچ‌نوع صلحی نخواهیم بود. عدالت و محکمه‌ی مردمی‌ای که در آن باید جنایتکاران چهار دهه اخیر به‌شمول سران خلق و پرچم، تنظیم‌ها، طالب و داعش، سران دولت دست‌نشانده کرزی و غنی محاکمه گردند و همچنان آن عده قلم‌به‌دستان خاینی که نقش پاککاری خون و خیانت را از سر و روی این جانیان دارند.

چاره درد ما در گفتن «در غمت شریکم» و «تسلیت می‌گویم»‌ نیست.

مادری که دیروز دلبندت را از دست داده‌ای، پدری که اشکت جاریست، خواهر و برادر سوگوار!

چاره‌ی درد ما در بسیج و تشکل و خیزش ما نهفته است و بس. خیزش ما در برابر جلادان چهار دهه اخیر؛ چرا که در کنار شبکه حقانی، این جلادان نیز عامل کشتار ۱۰ جوزا اند.

روز جهانی زن

دوستان عزیز و مهمانان گرامی،

اجازه دهید قبل از همه به نمایندگی از «حزب همبستگی افغانستان»، هشتم مارچ روز جهانی زن را به زنان زحمتکش سراسر جهان و بخصوص زنان زجردیده افغانستان مبارکباد گویم.

اگر در جهان، همدستی و مبارزات زنان بعنوان نیمی از محروم ترین و ستمدیده ترین نفوس جامعه بخاطر سهم بیباک و پرشور شان در مبارزات اهمیت فراوانی دارد، در افغانستانی که استقلال ندارد و بیش از یک دهه از طرف امریکا و حدود پنجاه کشور همدستش اشغال شده؛ پلید ترین رژیم بر مردمش حکمرانی میکند؛ تار وپود جامعه‌اش بصورت وحشتناکی با ویروس بنیادگرایی آلوده گشته؛ سنت های فرتوت زن ستیز و مرد سالار بر آن حاکمیت دارد که همه‌اش میراث رژیم های استبدادی و فاسد گذشته است؛‌ میزان خو سوزی و خودکشی زنان در بالاترین رده قرار دارد؛ اکثر روشنفکرانش بعوض آنکه به استقلال وطن و بهروزی توده ها بیاندیشند در خیانت و مرداب متعفن اندیشه بخود غرق اند و وظیفه‌ای جز لیسیدن خون از سر و دست جنایتکاران ندارند؛ درین شرایط نقش زنان در مبارزات آزادیخواهانه افغانستان آنچنان حیاتیست که بدون سهم فعال آنان هیچ تغییر بنیادی در جامعه قابل تصور نیست.

international woman's day

دوستان گرامی،

همه ساله هشتم مارچ به مثابه روز جهانی زن از جانب دولت و نهاد های گوناگون طی محافل بیشماری تجلیل میگردد و با بیان ستمکشیدگی های زنان کشور ما، تعدادی به حال زنان ما آه و ناله سر میدهند و قضیه در همینجا پایان می‌یابد و در طی ۳۶۴ روز باقی مانده، زنان وطن ما به فراموشی سپرده میشوند.

اما بخش زنان "حزب همبستگی افغانستان" امسال برای اولین بار تصمیم گرفت که محفل امروزی را دایر نموده و از زاویه و دید دیگری بر مسئله زن و درد و فریاد استخوانسوز زنان وطن ما بپردازد و هیاهوی کرکننده اما دروغین و سودجویانه اشغالگران امریکایی و مزدورانش از رنجکشیدگی زنان افغانستان را افشا و محکوم نماید.

representative of spa in sweden

دوستان محترم و گرامی،

با تشکر فراوان از مردم آزادیخواه و صلح دوست کشور سویدن بخصوص حزب جناح چپ که در جلسه کانگرس شان از «حزب همبستگی افغانستان» دعوت بعمل آوردند.

«حزب همبستگی افغانستان» در کشور عقب مانده، استبداد زده و چندین بار اشغال شده ی چون افغانستان هفت سال است که شکل گرفته. درین کشور از سالیان متمادی وبخصوص ٣٣ سال اخیر ملت ما علاوه بر آنکه طعم تلخ جنگ طولانی وتسلط انواع رژیم های فاشیست مزدوران روسی و جلادان مذهبی را چشیده، وحدت ملیت های ما با تمامی ارزش های انسانی وحقوق زنان بشدت پامال شده است.

در دهسال اخیر یعنی بعد ازحادثه ی ١١ سپتامبر که امریکا با زیرکی تمام ونقشه از قبل تدوین شده و قناعت دادن اکثر کشور های جهان با شعار های کاذب مبارزه با تروریزم، حقوق بشر، حقوق زنان وغیره کشور ما را زیر نام فیصله ملل متحد با همدستی ناتو و ٤٨ کشور دیگر، تحت اشغال نظامی در آورد، گره دیگری به بغرنجی اوضاع وطن ما افزوده شد.

اشاره: نماینده حزب همبستگی افغانستان در کنفرانسی که بتاریخ ۲۸ الی ۲۹ جنوری ۲۰۱۱ در مورد وضعیت افغانستان در شهر برلین آلمان دایر گردیده بود، بنا به دعوت حزب چپ آلمان شرکت کرد، در زیر متن سخنرانی او را میخوانید:

دوستان عزیز حزب چپ آلمان.

قبل از همه میخواهم تشکر و سپاس حزب همبستگی افغانستان را به شما دوستان ابراز کنم چون در یکچنین کنفرانسها در باره افغانستان معمول اینست که از چند جنایتکار و بنیادگرای ضد دموکراسی افغانستان دعوت به عمل می آید، اما شما برعکس از نماینده یک حزب دموکراسی خواه و ضد بنیادگرا دعوت نمودید و شاید تنها کنفرانسی باشد که در آن به هیچ جنایتکار افغانستان اجازه شرکت داده نشده است که از این بابت شما شایسته تحسین مردم افغانستان هستید.

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 250 نفر