۴ میلیون دالر، مصرف هر ساعت جنگ امریکا در افغانستان

۴ میلیون دالر، مصرف هر ساعت جنگ امریکا در افغانستان

سازمان غیرانتفاعی مستقر در امریکا به نام «پروژه الویت‌های ملی» در تازه‌ترین تحقیق نتیجه می‌گیرد که باوجود کاهش تعداد سربازان امریکایی در افغانستان به ده هزار تن، مصارف جنگ امریکا درین کشور همچنان بالاست و به روزانه حدود صدمیلیون دالر می‌رسد. که این رقم در هر ساعت حدود چهار میلیون دالر می‌شود که از جیب مالیه‌دهندگان آن کشور پرداخت می‌گردد.

این سازمان آمار و اطلاعات خود را از طریق «دفتر خدمات تحقیقاتی» کنگره امریکا و مدارک مربوط به بودجه نهادهای فدرال بدست آورده است.


پرداخت مصارف جنگی امریکا از جیب مالیه‌دهندگان امریکایی
پرداخت مصارف جنگی امریکا از جیب مالیه‌دهندگان امریکایی
کارتونیست: کارلوس لاتوف

از آغاز جنگ افغانستان در ۲۰۰۱، بر اساس آمار رسمی پنتاگون، امریکا مجموعا هفتصد میلیارد دالر در این جنگ به مصرف رسانیده است. تنها در سال ۲۰۱۵، سی‌و‌پنج میلیارد دالر به خاطر جنگ افغانستان در نظر گرفته شده است. اما تحلیلگران امور نظامی مدعی اند که دولت امریکا هزینه‌های واقعی جنگ را پنهان نگهمیدارد که درینصورت مصارف واقعی بسیار بالاتر از این است چون پول‌های کلانی که برای رسیدگی به دههاهزار سربازان مجروح و یا آنانی که در اثر جنگ به امراض روحی مصاب شده اند را شامل نمی‌شود.

لیندا بیلمز، اقتصاددان در پوهنتون هاروارد امریکا در سال ۲۰۱۳ جنگ‌های افغانستان و عراق را «پرهزینه‌ترین جنگ‌های تاریخ امریکا» نامید. تعدادی از محققان این پوهنتون مصارف دو جنگ را شش تریلیون دالر برآورد کرده بودند.

باید خاطرنشان ساخت که پنتاگون یکی از فاسدترین ادارات جهان است که بودجه بلند به آن اختصاص می‌یابد اما پول‌های کلانی از آن به جیب مقامات و یا شرکتهای قراردادی می‌ریزد که اکثر شان وابسته به بزرگترین سیاستمداران و پالیسی‌سازان آن کشور اند.

امريكا از يكسو پول جنگ را از جيب مردم اين كشور كه زير بار ماليات کمرشکن هستند تمويل می‌كند اما از سوى ديگر سالانه صدها ميليارد دالر از مواد مخدر افغانستان به جيب مى‌زند كه منبع اصلى تمويل جنگ است. هيلارى كلنتن، وزیر خارجه سابق امریکا چند سال پيش در كانگرس اعتراف كرده بود كه عوايد جنگ افغانستان چندين برابر مصارف آن است.

جان سپکو بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) چندی قبل اعلام نمود که کشورش ۱۰۴ میلیارد دالر برای بازسازی افغانستان به مصرف رسانیده است. اما مردم افغانستان می‌دانند که بیشترین قسمت این پول هنگفت در اثر فساد در اردوی امریکا و دولت افغانستان چپاول شده است. جان سپکو نیز در گزارشش اعتراف نموده بود که با وجود اینهمه مصارف، بازسازی در افغانستان محسوس نیست. گزارش‌های «سیگار» از موارد وحشتناک فساد و غارت در کمک‌های رسیده به افغانستان پرده برمی‌دارند.

۴ میلیون دالر، مصرف هر ساعت جنگ امریکا در افغانستان

البته قابل توجه است که هزینه اصلی جنگ امریکا را مردم افغانستان متقبل می‌شوند که از سال ۲۰۰۱ با تشدید بمباردمان‌های جنگنده‌های امریکایی و ناتو، تروریزم، مواد مخدر، فساد، حاکمیت تفنگ‌سالاران و مداخلات کشورهای همسایه زندگی شان با خون و بدبختی و فقر و ستم گره خورده است. فقط یک اقلیت کوچک ارگ‌نشین و غلامان امریکا و غرب اند که به قیمت سیهروزی ملت به سرمایه‌های عظیم دست یافتند.

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 125 نفر