وقتی «مرغ دزدان» سر تراشیده می‌شوند، دزدان میلیارد دالری باید اعدام گردند!

«مرغ دزدان» سر تراشیده شدند، دزدان میلیارد دالری باید اعدام شوند!

تصاویر سر تراشیده شده‌‌ی چند سرباز پولیس محلی افغانستان که به تاریخ ٩ جولای ۲۰۱۵ در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد، با آنکه در نگاه اول کمیدی به نظر می‌رسد اما در نهایت دل انسان را جریحه‌دار می‌کند. این نوع محاکمه‌های صحرایی، خاطرات تلخ دوران سیاه طالبان را در یادها زنده می‌کند.

این تصاویر نه نفر از سربازان پولیس را نشان می‌دهد که به اتهام مرغ‌دزدی بازداشت شده و در برابر کمره‌های خبرنگاران موهای سر آن‌ها تراشیده می‌شود. این سربازان در شاهراه کابل-مزار در منطقه دشت خواجه‌الوان -چشمه شیر ولایت بغلان دستگیر شده‌اند.

اما گذشته از برخورد با این سربازان بی‌واسطه، دردناکتر این است که «مرغ دزدان» مجازات می‌شوند اما «مرغانچه دزدان»، قاچاقبران و چپاولگران اصلی با عزت و دبدبه در ارگ نگهداری می‌شوند و به پست‌های مهم نصب می‌شوند!

«مرغ دزدان» سر تراشیده شدند، دزدان میلیارد دالری باید اعدام شوند!

سیستم مافیایی همین است، مجرمان بی‌واسطه و بی‌کس به‌خاطر دزدی یک مرغ دستگیر و تحقیر شده در سطح رسانه‌ها رسوا می‌شوند، اما دزدی‌های کلان آزاد و قانونی است. دزدان کلان هم با افتخار خود را قهرمان و «الگوی شفافیت» نام می‌گذارند.

در چند سال گذشته فساد میلیاردها دالری در حکومت افغانستان به ویژه وزارت‌های سکتور امنیتی منتشر شده و پرده از موارد درشت اختلاس برداشته شد، اما هیچ مورد از این خیانت‌ها و چپاول‌ها بررسی و عاملان آن مجازات نشده‌اند.

از دو سال به اینسو دفتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (SIGAR) هر هفته و یا هر ماه گزارش‌هایی از فساد و اختلاس و چور و چپاول در وزارت‌های داخله و دفاع افغانستان نشر می‌کند. «سیگار» در گزارشی نوشته که امریکا از سال ۲۰۰۲ نزدیک به ۶۲ میلیارد دالر به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کرده‌است.

چند مورد گزارش‌های «سیگار»:

حالا کی باید سر تراشیده شود؟ سربازان بی‌چاره و فقیر که ماه‌ها معاش بخور نمیر خود را دریافت نمی‌کنند یا وزرای فاسدی که میلیاردها دالر از سرمایه ملی را به جیب زده‌اند؟

یک: ۱۶ طیاره حمل و نقل کمک‌شده به اردوی افغانستان به ارزش ۴۸۶ میلیون دالر تکه تکه شده و قطعات آن به مبلغ ۳۲ هزار دالر به فروش رسیده‌اند.
دو: صدها هزار سلاح کمک شده به اردو و پولیس افغانستان ناپدید است. امریکا از سال ۲۰۱۴ تا کنون، ۷۴۷ هزار و ۸۲۳ اسلحه به‌شمول مهمات آن به وزارت‌های دفاع و داخله افغانستان کمک کرده که بخش بزرگ آن ناپدید است. ارزش جنگ‌افزارهایی که ناپدید شده به ۶۲۶ میلیون دالر می‌رسد.
سه: اختلاس ٥٢ میلیون دالری از وسایل و تجهیزات شفاخانه چهارصد بستر.
چهار: دستبرد ٣٢ میلیون دالر در ساخت یک مرکز نظامی در هلمند.

و این فهرست را می‌توان با واردکردن رقم‌های درشت از میان گزارش‌های سیگار طولانی‌تر کرد.

اما مضحک‌تر از همه قضیه «پشکل دزدی» بسم‌الله محمدی در وزارت داخله است که بوی گندیدگی حکومت دست نشانده امریکا در افغانستان را بیشتر بالا کرد. گزارش‌های لیک شده از ارگ و وزارت داخله می‌رساند که بسم‌الله محمدی از بودجه وزارت داخله ٨٠ میلیون افغانی را زیر نام خرید کود حیوانی (پشکل گوسفند) برای چمن صحن وزارت داخله به جیب زده‌است، اما هیچ بازخواستی از او صورت نگرفت!

کارتون: دزدان بزرگ دزدان کوچک را دستگیر می‌کنند!
دزدان بزرگ، دزدان کوچک را دستگیر می‌کنند!

دزدی‌های بزرگ ده‌ها میلیون دالری در وزارت مالیه تحت رهبری عمر زاخیلوال، غارت‌های بزرگ در بنادر تحت کنترول عطا در بلخ، شیرزی و ظاهر قدیر در ننگرهار و اسماعیل در هرات، انتقال بکس‌های مملو از دالر توسط ارگ‌نشینان از ایران و برخی کشورهای دیگر، دزدی‌های بزرگ در وزارت معارف تحت مدیریت فاروق وردک، انتقال ۵۲ میلیون دالر پول نقد توسط ضیا مسعود به دوبی، چور و چپاول و غصب صدهاهزار جریب زمین دولتی از سوی بسیاری از رهبران تنظیمی از جمله سیاف و خلیلی و گیلانی و محقق و فهیم و عطا و خانواده کرزی در شماری از ولایت‌ها به‌شمول کابل و به جیب زدن میلیاردها دالر زیر نام بازسازی افغانستان در پانزده سال گذشته را مردم افغانستان شاهد اند اما در یک مورد هم کدام وزیر، وکیل، والی یا شاروال سر تراشیده در برابر چشمان مردم رسوا و افشا نشد.

از سوی دیگر مرغ دزدی سربازان در شمال افغانستان نشان می‌دهد که هم امریکا و هم حکومت دست‌نشانده آن در افغانستان در پانزده سال گذشته تا چه حد به حق این کشور جنگ زده خیانت کرده و با دروغ‌های شاخ‌دار وضعیت نیروهای امنیتی این کشور را عوامفریبانه خوب و درخشان توصیف کرده‌اند.

حالا کی باید سر تراشیده شود؟ سربازان بی‌چاره و فقیر که ماه‌ها معاش بخور نمیر خود را دریافت نمی‌کنند یا وزرای فاسدی که میلیاردها دالر از سرمایه ملی را به جیب زده‌اند؟

اگر درین وطن اندک عدالت وجود می‌داشت، باید ابتدا سرهای بسم‌الله و رحیم وردک تراشیده شده در معرض دید عموم قرار می‌گرفتند که سال‌های سال در راس نیروهای امنیتی قرار داشته با خیانت‌شان یک اردو و پولیس «چرسی» و «مرغ دزد» ایجاد کردند.

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 44 نفر