کنسرت ولی فتح علی خان در حمایت از مبارزه برای حقوق زنان

کنسرت ولی فتح علی خان در حمایت از مبارزه برای حقوق زنان

دریافت تصاویر با کیفیت بالاتر

٢٩ دلو ١٣٩٤ (١٨ فبروری ٢٠١٦): ولی فتح علی خان،‌ هنرمند جوان و مستعد افغان با همکاری «حزب همبستگی افغانستان» کنسرتی را در دفاع از مبارزه زنان ستمدیده افغان برای احقاق حقوق شان در کابل برگزار کرد. او در کنار اجرای چندین آهنگ، کار جدیدش برای زنان قربانی خشونت و جهالت را به معرفی گرفت و از جوانان «اواپ» (AWAP Production) به شمول عبدالوکیل امرخیل که با او همکاری کرده بودند سپاسگزاری نمود.

در ابتدای برنامه، سیلی غفار سخنگوی «حزب همبستگی» درمورد نقش هنر در بلند بردن سطح آگاهی مردم صحبت نمود:

«هرگاه یک هنرمند دردهای مظلوم ترین طبقات را انعکاس دهد و در کنار آنان "ایستاده" برزمد،‌ طبعا به دل مردم راه یافته و آثارش در قلب و روح مردم ریشه می‌دواند.

...

در سرزمین مافیایی ما، مثل هر کشور استبدادزده دیگر هنرمندانی که قصد تابوشکنی دارند می‌باید کفن پوش در برابر نابرابری‌ها بایستند و عاملان تیره‌بختی‌های مردم شان را مورد آماج قرار دهند. به گفته ویکتور خارا در یکچنین کشورها موسیقی برای بیان "حرف های ممنوع" باید بکار رود. و طبیعی است که تابوشکنان باشهامت با ضدیت و تلوارکشی جنایتکاران و خاینان مواجه می‌شوند، بر سر راه شان سنگ اندازی صورت می‌گیرد و برایشان محدودیت‌هایی می‌آفرینند. ولی هنرمند آگاه وقتی در یکچنین وضعیتی قرار گرفت می‌بایست آنرا نشانه پیروزیش بداند زیرا هنرش توانسته همچو شمشیری بُرا جنایتکاران و مافیازادگان را نشانه گیرد و دشمن را به اینچنین عکس‌العمل وادار سازد که منجر به سعادت و خوشبختی ملت گردد.»

سیلی غفار خطاب به هنرمندانی که رسالتمندانه به مردم می‌اندیشند پیام داد که سخن عمیق و زیبای زنده‌یاد سعید سلطانپور را که در یکی از اشعارش گفته بود «ترس را خنجر كن كه هراس آغاز عادت بر پستی هاست» سرمشق زندگی هنری خود قرار دهند.

پس از سخنرانی، ولی فتح علی خان آهنگ جدیدش به نام «نامرد‌ها» را که دردهای جانکاه زنان افغان را در آن انعکاس داده است اجرا نمود که مورد استقبال گرم اشتراک‌ کنندگان قرار گرفت. او هنری را که برای مبارزه علیه استبداد باشد باارزش‌تر خواند و وعده سپرد که در آینده چندین آهنگ اعتراضی روی فجایع جاری کشور اجرا خواهد کرد.

در انتهای برنامه، سیلی غفار به نمایندگی از «حزب همبستگی افغانستان»، جهت قدردانی از تلاش وی برای ترویج هنر مردمی و معترض، تقدیرنامه‌‌ای به او و همکارانش اهدا نمود.

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 507 نفر