شایسته ترین یادبود از شهید لعل محمد، تحقق آرمان های بجا مانده اوست

شهید لعل محمد

امروز هشت سال از شهادت لعل محمد عضو شورای مرکزی، یکی از اعضای برجسته و مسئول «حزب همبستگی افغانستان» در ولایت هلمند، می‌گذرد.

شهید لعل محمد وقتی در ١۳٨٤ بدلیل محبوبیت فراوانی که بین مردم داشت، بر اثر اصرار بیش از حد آنان و به نمایندگی این حزب برای شورای ولایتی ولایت هلمند خود را کاندید نمود، از جانب باند فاشیست طالب ابتدا تهدید به مرگ شد و بعد با قصاوت تمام او را به قتل رساندند زیرا طالبان میدانستند که اگر او بین مردمش باشد به همان پیمانه‌ای که در برابر دولت دست نشانده کرزی خواهد ایستاد، جلو جنایات و یکه تازی های این گروه مزدور و وحشی را نیز خواهد گرفت.

لعل محمد اولین روشنفکر آزادیخواه بود که طالبان بعد از سقوط و احیای دوباره شان در ولایت هلمند، وی را از سر راه خود برداشتند.

لعل محمد در سال ۱۳۳۶ در قر یه فولاد ولسوالی واشیر ولایت هلمند در یک خانواده فقیر چشم به جهان گشود. آموزش ابتدایی را در مکتب ابتدائیه ولسوالی واشیر و تحصیلات متوسطه را در لیسه ذکور آن ولایت به اتمام رسانید.

او که مزه فقر را چشیده بود، میدانست راه رهایی از این همه بدبختی وآلام مردم آگاهی و مبارزه است. به همین دلیل در دوران رژیم پوشالی و وطنفروش خلق و پرچم، لعل محمد در کنار اینکه در شهر لشکرگاه ملای مسجد بود، به حیث معلم در مکتب ابتدائیه ولسوالی واشیر ایفای وظیفه می‌کرد تا با تمام توش و توان، خود را وقف تعلیم و تربیت نسل محروم کشور نماید.

شهید لعل محمد علیرغم تمامی ناملایمات زندگی چون فشار های اقتصادی و تهدید های امنیتی هرگز دست از افشای جنایات وطنفروشان نکشید. در دوران حاکمیت سیاه تنظیمی نیز در منطقه باباجی که مربوط شاروالی لشکرگاه می‌شود امام مسجد بود و در خطبه هایش مردم را از ماهیت جنگ طلبانه تیکه داران جهاد در رقابت برای کسب قدرت آگاه می‌کرد.

زمانیکه فاشیست های طالب به قدرت رسیدند، لعل محمد مسئول ترافیک ولایت هلمند بود. او قبلاً در پست های مسئول نشرات سره میاشت، شاروال دلارام ولایت نیمروز و وکیل توزیع زمین در شهر غرغری ولایت نیمروز وظیفه اجرا نموده بود. او هیچگاه از در سازش با طالبان پیش نرفت و با شجاعت کم نظیری همیشه سیاست های قرون وسطایی آنان را بین مردم محکوم نموده، چهره سیاه آنان را برملا می‌ساخت.

لعل محمد از سال ۱۳٨١ الی ١۳٨۳ درحالیکه معاون مدیریت تعلیم و تربیه ولایت هلمند بود، مسئولیت «حزب همبستگی افغانستان» در آن ولایت را نیز بعهده داشت. او، سیاست های خاینانه باندهای جنایتکار بنیادگرا و سیاست سازش و تبانی دولت کرزی را بین توده ها افشا نموده علیه آنها می‌ایستاد.

لعل محمد بسیار کوشید تا دفتر مرکزی حزب را در آن ولایت پایه گذاری نماید که متاسفانه به علت مشکلات شدید امنیتی و ضعف بنیه مالی حزب، این خواست وی متحقق نشد. اما نبود دفتر حزب هیچگاه مانع فعالیت وسیع و آگاهگرانه او نمی‌توانست باشد و باوجود تهدید و تعقیب دشمن لحظه‌ای در انجام وظایف حزبی غفلت نکرد.

لعل محمد به خاطر فعالیت های گسترده اش برای جلب و جذب اعضای جدید حزب، صراحت و قاطعیتش در برابر دشمنان، عشق به آزادی و استقلال وطن، محبوبیت روزافزونش بین مردم، بین دوستان و دشمنان به یک چهره مطرح مبدل شده بود.

طالبان که در وجود او فنای خود را می‌دیدند و تحمل انسانهای آزاده و ستم ستیزی چون لعل محمد را نداشتند، وقتی تهدید ها و اخطار هایشان را کارساز نیافتند، تصمیم به ترور او گرفتند. به تاریخ ۱۶ حمل ۱۳۸۴ درحالیکه او در سوگ درگذشت پدرش نشسته بود و هنوز جنازه را به خاک نسپرده بود، طالبان فرصت را غنیمت شمرده منزل شان در قریه فولادی کلان ولسوالی واشیر را بوسیله ۲۲ نفر از مزدوران مسلح شان محاصره و لعل محمد را که غافلگیر شده بود، از مراسم عزا با خود برده در نزدیکی ولسوالی بصورت بیرحمانه با ضربات کارد خاموشش ساختند.

اعضا و هواداران «حزب همبستگی افغانستان» با از دست دادن یکی از همسنگران پاکباز خود در سوگ نشستند اما اندوه از دست دادن لعل محمد عزیز را به نیرو مبدل کرده، با سوگند مجدد بخاطر انتقام خون پاکش از جلادان خونریز، قاطعانه تر و مصممانه تر از قبل برای پیشبرد اهداف و سیاست های بر حق خود به منظور نیل به آزادی، دموکراسی و عدالت اجتماعی خواهند رزمید.

اعضای حزب همبستگی افغانستان یاد لعل محمد را ادامه جان برکف راهش گرامی می‌دارند!

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 667 نفر