گزارش سفر سیلی غفار به اسپانیا

سیلی غفار در اسپانیا

سیلی غفار، سخنگوی «حزب همبستگی افغانستان»، توسط چندین حزب و نهاد ضدجنگ و پیشرو به کشورهای مختلف اروپایی دعوت شده است. به تاریخ ۱۳ و ۱۴ قوس ۱۳۹۶ به شهر پالما دی مویورکا، مرکز جزایر بالیاریک اسپانیا، توسط «پودیم بالیارس»، شاخه کاتالان حزب «پودیموس – می‌توانیم» دعوت شده بود.

دیدار سیلی غفار با شاروال و معاون شاروالی شهر پالما جزیره بلیارس - اسپانیا
دیدار سیلی غفار با شاروال و معاون شاروالی شهر پالما جزیره بلیارس - اسپانیا

در نخست وی دیداری با آقای بالتاسار پیکورنیل، رییس پارلمان جزایر بالیاریک داشت که قبل از به قدرت رسیدن حزب «پودیموس» رهبری یکی از اتحادیه‌ّهای کارگری را داشته و چندین بار در جریان اعتراضات و اعتصاب‌ها بازداشت شده است. خانم غفار از واقعیت‌های تلخ کشور و نقش کثیف دولت امریکا و دیگر کشورهای ناتو صحبت نمود و این که چطور «اتحادیه اروپا» که از یکسو ادعای حمایت از حقوق بشر و دموکراسی را می‌کند، مصارف مالی گلبدین، این منفورترین فرد بنیادگرا و جنگسالار مشهور به «قصاب کابل» را به عهده می‌گیرد. آقای پیکورنیل وعده سپرد که نکات مذکور را در پارلمان مرکزی اسپانیا ببرد تا روی آن بحث صورت گیرد. برعلاوه، وی با آقای میکیل اینسنیات و آقای خیسوس خواردو، رییس و معاون شهر پالما دی مویورکا، و همچنان خانم نینا پیرون – مسوول سیاست‌های برابری این شهر، ملاقات کرد که با آنان روی مشکلات حاضر در کشور صحبت نمود که باعث دربدری شهروندان افغانستان و بخصوص جوانان می‌گردد. البته نکته قابل ذکر این است که جزایر بارلیاریک و دیگر مناطقی که حزب «پودیموس» اکثرت آرای دولت محلی را در اختیار دارند، برخورد انسانی با پناهجویان داشته و با سخاوتمندی تمام به آنان رسیدگی می‌کنند.

دیدار سیلی غفار با رییس پارلمان جزیره بلیارس - اسپانیا
دیدار سیلی غفار با رییس پارلمان جزیره بلیارس - اسپانیا

در کنار دیدار با تعدادی از اعضای پارلمان اسپانیا از جمله آقای خوان پیدرو یانیس، خانم مای دی لا کونچا – مسوول محلی حقوق زنان از جانب حزب «پودیموس»، و خانم هیلینا هیریرا، وی در دو گردهمایی عمومی تحت عناوین «صلح، دموکراسی و عدالت برای افغانستان» و «صلح، سیکولاریزم و حقوق زنان» که در عین شهر برگزار شده بود، سخنرانی نمود.

«حزب همبستگی افغانستان» از حزب «پودیموس»، پارلمان و شاروالی شهر پالما دی مویورکا برای دعوت و مهمانوازی شان از نماینده حزب ابراز امتنان می‌نماید. این فرصت مناسبی برای حزب همبستگی است که برای اولین بار به اسپانیا دعوت شده و بدینوسیله نماینده‌اش توانست با تشکل‌ها و افراد پیشرو و مبارز این کشور ملاقات نماید. امیدواریم که این در نوینی برای همدلی و همبستگی جهانی باشد تا بتوانیم صدای مان را به‌طور مشترک برای صلح، دموکراسی و عدالت اجتماعی بلند کنیم.

سیلی غفار در اسپانیا
سیلی غفار در اسپانیا
سیلی غفار در اسپانیا

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 142 نفر