ویدیوی گردهمایی حزب همبستگی در تقبیح حمله انتحاری بر هم‌میهنان سیک و هندو

ویدیوی گردهمایی حزب همبستگی در تقبیح حمله انتحاری بر هم‌میهنان سیک و هندو

تظاهرات حزب همبستگی در تقبیح حمله انتحاری بر هم‌میهنان سیک و هندو !

سرطان ۱۳۹۷ – کابل: جمعی از اعضا حزب همبستگی در تقبیح حمله انتحاری بر نجیب‌ترین و پاک‌ترین اقلیت افغانستان، سیک‌‌هاو هندوها، گردهمایی اعتراضی‌ای را در کابل برگزار کردند. به تاریخ ۱۰ سرطان ۱۳۹۷ درحالی‌که شهر جلال‌آباد تحت تدابیر شدید امنیتی به خاطر سفر اشرف غنی قرار داشت، در حمله انتحاری‌ای ۱۹ تن به‌شمول ۱۷ برادر سیک و هندوی ما به شهادت رسیده و ۱۰ تن دیگر زخم برداشتند.

معترضان عکس‌های قربانیان سیک و هندو را بلند نموده از جمله شعارهای ذیل را سر دادند: «خون پاک شهدای سیک و هندوی خویش را نمی‌بخشیم!»، «تاجیک، هزاره، سیک، پشتون، هندو، اوزبیک با هم برادر اند!»، «در دفاع از حقوق نجیب‌ترین اقلیت وطن خود متحد و هم‌صدا شویم!»، «خون برادران سیک و هندوی خود را به طالب، داعش و دولت خاین ع و غ نمی‌بخشیم!»، «عاملان قتل‌عام هموطنان سیک و هندو باید مجازات شوند!»

برعلاوه، شعارهایی به زبان‌های فارسی، پشتو و انگلیسی بر پلاکارت‌ها نوشته بودند: «فاجعه جاری در برابر هموطنان نجیب هندو و سیک داغ ننگ ابدی بر جبین بنیادگرایان و دولت پوشالی ع و غ!»، «ننگ سکوت در برابر سرنوشت غم‌بار هموطنان سیک و هندوی خود را با مبارزه و ایستادگی بزداییم!»، «عامل کشتار برادران سیک و هندوی ما، دولت دست‌نشانده ع و غ و باداران امریکایی شان اند!»، «بر هر افغان باوجدوان است تا محاکمه‌ی عاملان کشتار هموطنان سیک و هندوی ما آرام نشیند!»،‌ «هموطنان سیک و هندو، شرمنده‌ایم که هموطن خوبی برای شما نبوده‌ایم!»، «فقط در حاکمیت یک نظام سکیولار، می‌توان از حقوق همه شهروندان و تمام اقلیت‌های دینی و قومی پاسبانی کرد!»

سیلی غفار، سخنگوی حزب همبستگی ضمن ابراز تسلیت به بازماندگان سیک و هندو، در لابلای سخنانش ابراز داشت:

«هموطنان هندو و سیک ما با تحمل تمام بدبختی‌ها و تبعیض، کشور را ترک نکردند و یا طی ۱۷ سال گذشته به افغانستان برگشتند. آنان در فضای ترس و بی‌باوری شدید به‌سر برده از هیچ‌گونه حقوق انسانی برخودار نیستند. به آنان فقط وعده‌های چرب و گرم داده می‌شود، اما در عمل حتا برای سوزاندن اجساد شان جایی ندارند و فغان شان همه‌روزه بالاست. اولاد شان از نعمت سواد و درس محروم اند. خانه‌ها و جایداد شان در سال‌های خون و خیانت تنظیم‌های اخوانی بخصوص شورای نظار غصب شدند.»

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 120 نفر