از مقاومت حماسی کوبانی حمایت کنیم!

زنان مبارز کوبانی

هفته‌هاست که مردم مبارز کوبانی اعم از زن و مرد و پیر و جوان آن چنان حماسی و فدایی‌وار علیه لشکر جهل و وحشت ایستادگی می‌کنند که همدردی و حمایت آزادی‌خواهان و انسان‌های شرافتمند سراسر جهان را در پی داشته‌است. شهرهای بزرگ جهان شاهد تظاهرات وسیع در دفاع از مبارزان کوبانی‌است، هرچند جهان به‌اصطلاح آزاد و رسانه‌های غرب در برابر آن چشم بسته‌اند.

آنچه جنبش کوبانی را واقعا نمونه و پرصلابت می‌سازد حضور شیرزنان مسلح در خط مقدم جنگ است. زنان آگاه و مصمم همدوش مردان بی‌باکانه با قلب‌های مملو از عشق می‌رزمند و جان می‌دهند، اما سرزمین شان را به جلادان عصر عتیق نمی‌دهند. درخشش زنان پرشور کورد در کوبانی، درس بزرگی ازعشق به میهن و انسانیت را به تمام ملل دربند و گرفتار رژیم‌های پوشالی خاصتا سازمان‌های زنان آزاده می‌دهد که «مردم متحد هرگز شکست نمی‌خورند».

دیگر بر همگان روشن است که «داعش» مولود حرامزاده امریکا، اسراییل و انگلستان است که به کمک چوبدست‌های این قدرت‌ها در منطقه چون ترکیه، عربستان، اردن و قطر سال‌ها تحت تربیت قرار گرفته، با پیشرفته‌ترین سلاح‌های یک ارتش تمام‌عیار تجهیز گردیده‌است. این گروه ماورای ارتجاعی و ضدبشری، همانند طالبان و القاعده، زیر نام اسلام راه را برای برنامه‌های استعماری امریکا و غرب هموار کرده، خاور میانه را به آتش و خون یکسان می‌سازد تا نقشه‌های درازمدت کشورهای امپریالیستی در این منطقه استراتژیک جهان عملی گردد.

سروصدای «ایتلاف جهانی ضد داعش» به رهبری ایالات متحده و متحدانش، عوام‌فریبی‌‌ای بیش نیست. آنان از یکسو شعار ضد داعش سر می‌دهند و حرف از حملات هوایی علیه این گروه می‌زنند، اما با بی‌شرمی تمام از طریق ترکیه، اسراییل، قطر وغیره رژیم‌های ارتجاعی منطقه به تجهیز و تمویل ارتش داعش ادامه می‌دهند و جنگ جنایت‌کارانه علیه ملت سوریه را به پیش می‌برند. به این بسنده نکرده، حتا زخمیان آنان در شفاخانه‌های اسراییل و ترکیه درحالی تحت مداوا قرار می‌گیرند که مجروحان کوبانی در مرز جان می‌سپارند چون اجازه ورود به ترکیه برایشان داده نمی‌شود. امروز دولت ترکیه داد از مبارزه علیه رژیم بشار اسد می‌زند ولی در ۲۰۰۴ زمانی که تعداد بی‌شمار کورد‌های مبارز در زندان‌های این رژیم سفاک مورد شکنجه قرار می‌گرفتند، با آن رژیم خفاش طرح دوستی می‌ریخت.

زنان مبارز کوبانی
اینان ز تبار ِ آتش ِ رویانند
دریای به رزم ِ اهرمن جوشانند
در حلقۀ خونبار ترین جنگ ِ جهان،
با دست ِتهی شیر زن ِ کوبانند...
نعمت آزرم

هرچند اوباما شخصا برای فریب اذهان عامه از وضعیت کوبانی اظهار نگرانی نمود، اما جنبش مترقی و آزادی‌بخش کوبانی خار چشم امریکا و متحدانش در منطقه است و سرکوب این آزادگان تسلیم‌ناپذیر برای شان امر خواستنی است تا سوریه از وجود هرگونه عناصر دموکراسی‌خواه و مترقی تهی گردد. به همین دلیل است که نه تنها کوچک‌ترین کمکی به آنان نمی‌رسد حتا برعکس از طریق ترکیه کوبانی را در محاصره گرفته، راه کمک‌رسانی را می‌بندند و همزمان دولت فاشیستی اردوغان پایگاه‌های «حزب کارگران کوردستان»، یگانه مدافع ثابت‌قدم کوبانی در منطقه را مورد بمباردمان قرار می‌دهد.

نظام مستبد و سرکوبگر ترکیه که عملا به‌مثابه حمایت‌گر و مدافع داعش کنار اربابان جنگی پنتاگون ایستاده‌است، با درهم‌کوبیدن اعتراضات اخیر «دفاع از کوبانی، دفاع از انسانیت است» بار دیگر ماهیت کثیف ضد بشری‌اش را به نمایش گذاشت و عملا با خنجرزدن از پشت بر مقاومت کوبانی، با خلق به‌ پاخاسته و مبارز کورد اعلان جنگ نمود که این کار به معنی بازی با آتش است. در مقابل، رژیم جلادصفت خامنه‌ای‌-‌روحانی که نماینده جهالت و جنایت و رذالت در برابر دگراندیشان آزادی‌خواه و اقلیت‌های قومی و مذهبی می‌باشد با اکت و ادای مضحک ضد داعشی رندانه در صدد کسب آبرو در سطح دنیا برآمده‌است.

امکانات ناچیز رزمندگان کوبانی هرگز با ساز و برگ نظامی داعش و غول‌های بزرگ ایستاده در پشت آن قابل مقایسه نیست. مبارزان کوبانی با تاسف تنها اند ولی اراده بزرگ اینان در دفاع از میهن و آزادی باعث واماندگی داعش و حامیانش گردیده‌است. مقاومت ستایش‌انگیز و افسانوی مردم کوبانی سبب پیوستن ده‌ها مبارز داوطلب سایر مناطق به صفوف آنان گردیده که با شکستن حلقه محاصره ترکیه به میدان جنگ رفته با شهامت و تعهد بی‌مانند در سنگر مبارزه تا سرحد نثار خون شان سینه سپر می‌کنند. روحیه سرشار انسانی و رزم‌جویانه کوبانی را در سخنان یکی از فرماندهانش می‌توان به خوبی دریافت: «ما یا می‌میریم یا پیروز می‌شویم. هیچ مبارزی شهر را ترک نمی‌کند. جهان نظاره می‌کند، فقط نظاره می‌کند و اجازه داده این هیولاها همه را بکشند...»

در شرایطی که امریکا و متحدانش جهان را به کام جنگ و وحشت و بربریت سوق داده‌اند، پایداری قهرمانانه مردم کوبانی به منزله روزنه امید ستودنیست و باید به حمایتش برخیزیم و از روحیه بزرگ انسانی و رزمندگی شان بیاموزیم. جنگ آزادی‌بخش کوبانی جرقه‌ایست در زیر پای امریکا و سایر قدرت‌های بزرگ و چوکره‌های شان که نقشه‌های خطرناک و ویرانگر برای این خطه در سر دارند و برای عملی‌کردنش جویبار خون جاری ساخته‌اند. تعدادی از تحلیلگران ایستادگی کوبانی را با مقاومت «استالینگراد» در جنگ دوم جهانی مقایسه می‌کنند که سرآغاز شکست مفتضح فاشیزم هیتلری گردید.

با همه سانسور رسانه‌ای غرب، رزم متهورانه کوبانی طنین جهانی‌ یافته در قلب انسان‌های آزاده سراسر جهان جا باز نموده به منبع الهام شان بدل گردیده‌است. کوبانی درس‌های ارزنده‌ای برای آزادی‌خواهان جهان آفرید و صف مبارزه ضدامپریالیستی و ضدبنیادگرایی در سراسر جهان را متحد و همدل ساخت. کوبانی هرچند از چهارسو در محاصره و با خطرات جدی تهدید می‌شود، اما نبرد استوره‌ای توده‌هایش در صفحات تاریخ مبارزاتی جهان ثبت گردیده و آنان در هرصورت برنده میدان اند ولو داعش بر این خطه مسلط گردد.

تظاهرات حزب همبستگی در کابل برای حمایت از حماسه کوبانی
۲۰ میزان ۱۳۹۳ – ۱۲ اکتوبر ۲۰۱۴:‌ تظاهرات «حزب همبستگی افغانستان» در کابل در حمایت از نبرد حماسی کوبانی.

مردم ما طمع تلخ خیانت و خونریزی را سال‌هاست با تمام وجود حس کرده و شاهد روییدن سمارق‌وار دشمنان گوناگون با القاب فریبنده از سوی متجاوزان اند، بناً زمان آن فرا رسیده تا با الهام از خیزش خلق مبارز کوبانی، گام‌های استوار برداشته در برابر اشغالگران و مزدوران پلیدش که سرنوشت ملت را به بازی گرفته‌اند، به پاخیزیم.

«حزب همبستگی افغانستان» با تمام مصایب نفس‌گیر داخلی و تنهابودنش در مبارزه مقابل اشغالگران و بنیادگرایان هار، حمایت بی‌دریغ خویش را از مبارزات خستگی‌ناپدیر خلق قهرمان کوبانی و سایر ملل محروم اعلام داشته، خواهان رزم مشترک گسست‌ناپذیر علیه فاشیزم مذهبی و قدرت‌های خونریز جهانی می‌باشد. دفاع از پیکار عادلانه کوبانی وظیفه تمامی عناصر و نیروهایی‌ست که برای جهان عاری از ستم و بی‌عدالتی می‌رزمند.

خلق بپاخاسته و مصمم را هیچ نیرویی شکست داده نمی‌تواند!
تحلیلگران نوکر امریکا، از وجدان بیدار و شهامت زنان کوبانی شرم کنند!
چون شیرزنان کورد برخیزیم ورنه تا ابد از زنجیرهای جهالت و ستم رهایی نخواهیم داشت!

حزب همبستگی افغانستان

۲۰ میزان ۱۳۹۳ -۱۲ اکتوبر۲۰۱۴

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 347 نفر