گزارش بخشی از سفر سیلی غفار در اروپا

گزارش بخشی از سفر سیلی غفار در اروپا

سیلی غفار به نمایندگی از «حزب همبستگی افغانستان» به چند شهر اروپا توسط نهادهای مدافع حقوق مهاجران، پیشرو و ضدجنگ دعوت شده بود که اینک گزارش بخشی از سفرش خدمت خوانندگان سایت همبستگی ارایه می‌گردد.

سیلی غفار در حال سخنرانی در پوهنتون کیل آلمان
سیلی غفار در حال سخنرانی در پوهنتون کیل آلمان
سیلی غفار در حال سخنرانی در پوهنتون کیل آلمان

به تاریخ ۲۵ و ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶، کنفرانسی تحت عنوان «ماموریت امکان‌پذیر: مبارزه بر ضد خشونت علیه زنان و دختران در خاور میانه» توسط «پوهنتون علوم تجربی کیل» در شهر کیل آلمان برگزار شد که سخنرانان عبارت بودند از: شادی صدر – وکیل، روزنامه‌نگار فمینیست ایرانی و فعال حقوق زنان، سیلی غفار – سخنگوی حزب همبستگی و فعال حقوق زنان از افغانستان، شادی امین – زن فمینیست ایرانی و فعال برابری جنسیتی مقیم آلمان، داکتر هدا علی علوی – معاون مرکز تحقیق و آموزش پوهنتون عدن در یمن، انجا فلاچ – زن آلمان که برای سالیان متمادی در کنار زنان مبارز کورد به‌طور عملی رزمیده است.

در کنفرانس مذکور پیرامون انواع خشونت‌ها علیه زنان در خاورمیانه و علل وقوع آن‌ها، راه‌های حل و همکاری میان سازمان‌ها و احزاب مدافع حقوق زن، و حمایت‌های جهانی بحث گردید.

انجا فلانچ، زن مبارز آلمان که در دهه ۱۹۹۰ دوشادوش زنان کورد جنگیده و یکی از سخنرانان این کنفرانس بود، کتابی تحت عنوان «انقلاب در روژاوا (کوردستان سوریه)» نوشته است. این کتاب حاکی از درس‌های ‌آموزنده مقاومت و شجاعت زنان کوبانی در سنگر مبارزه، عشق شان به آزادی و حس وطندوستی است و در عین حال مبارزه آنان برای رهایی زنان از یوغ ستم و استبداد، محو خشونت علیه زنان در مناطق تحت نفوس شان، مجازات عاملان خشونت علیه زنان در محاکم ویژه‌ی زنان جا داده شده است.

خانم سیلی طی نطق کوتاهی گفت:

«خیلی درمورد مصایب و ستم بر افغان‌ها به‌ویژه زنان صحبت کردم. راه‌حل چیست؟ خوب، در هر جایی که ستم هست، مقاومت نیز هست. مردم افغانستان هم خاموش نه نشسته‌ و در برابر جانیان می‌ایستند، ولی این کافی نیست و هنوز راه درازی را در پیشرو داریم. باید از زنان حماسه‌آفرین کوبانی آموخت که علیه مخلوقات قرون وسطا و زن‌ستیزترین نیروی گیتی موسوم به داعش سلاح گرفته برخاستند. آنان به جهانیان منزلت واقعی زنان را نشان دادند. باید از مبازره‌ی زنان قهرمان همچون اشرف دهقانی، مینا، سکینه جانسز، فیگن یوکسیکداغ، سباهت تونجل، مرضیه احمدی اسکویی و جیلان اوزلاب الهام گرفت.»

در کنار کنفرانس اصلی، کارگاه‌های آموزش متعدد دیگر برگزار شد و خانم غفار موضوع «جنایت علیه زنان زیر نام عزت» را به پیش بردند.سیلی غفار در حال سخنرانی در برنامه «کانون فرهنگی شب آیینه‌ها» در شهر هامبورگ آلمان
سیلی غفار در حال سخنرانی در برنامه «کانون فرهنگی شب آیینه‌ها» در شهر هامبورگ آلمان
اشتراک کنندگان برنامه «کانون فرهنگی شب آیینه‌ها» در شهر هامبورگ آلمان
اشتراک کنندگان برنامه «کانون فرهنگی شب آیینه‌ها» در شهر هامبورگ آلمان

در ۲۷ نوامبر، خانم غفار در برنامه‌ای که توسط «کانون فرهنگی شب آیینه‌ها» ترتیب داده شده بود، سخنرانی نموده و با افغان‌های مقیم هامبورگ دیدار داشت. در اخیر برنامه، آقای شکیب مصدق با آهنگ‌های اعتراضی‌اش آلام افغان‌ها را بیشتر بازتاب داد.دیدار سیلی غفار با نمایندگان «حزب چپ آلمان» (Die Linke)
دیدار سیلی غفار با نمایندگان «حزب چپ آلمان» (Die Linke)

به تاریخ ۲۹ نوامبر، خانم غفار دیداری با نمایندگان «حزب چپ آلمان» (Die Linke) داشت که یگانه نیروی مخالف اشغال افغانستان توسط آلمان و دیگر اعضای ناتو در پارلمان این کشور است. در شروع، اعضای جلسه درگذشت فیدل کاسترو را تسلیت گفته و سپس سیلی غفار در رابطه به اوضاع سیاسی و اهمیت کار نیروهای مترقی افغانستان، تهدیدات و موانع، و نیاز حمایت و همبستگی احزاب پیشرو جهان از مبارزات مردم افغانستان صحبت نمود. در ادامه، حضار پرسش‌هایی درمورد فعالیت احزاب مترقی در افغانستان، سیاست خارجی و مبارزه فعلی حزب همبستگی مطرح کردند که از سوی خانم سیلی به آنها پاسخ داده شد.سیلی غفار در حال سخنرانی در «پوهنتون گوته» در شهر فرانکفورت آلمان
سیلی غفار در حال سخنرانی در «پوهنتون گوته» در شهر فرانکفورت آلمان

در ۳۰ نوامبر، خانم غفار سخنرانی‌ای پیرامون «زنان و کودکان اولین قربانیان مهاجرت اجباری از افغانستان» در «پوهنتون گوته» شهر فرانکفورت داشت. در لابلای صحبت‌هایش، خانم غفار گفت:

«باوجود سرازیرشدن میلیون‌ها دالر جهت بهبود وضعیت زنان به افغانستان، خشونت و کشتار زنان یک واقعیت هولناک در این کشور است. ادعای "رهایی زنان" در ۲۰۰۱، بهانه‌ای برای توجیه اشغال نظامی افغانستان بود.»سخنرانی سیلی غفار در همایش «هواخواهان حزب همبستگی در اروپا» در شهر هانوور آلمان
سخنرانی سیلی غفار در همایش «هواخواهان حزب همبستگی در اروپا» در شهر هانوور آلمان

به تاریخ ۴ دسامبر ۲۰۱۶، همایشی توسط «هواخواهان حزب همبستگی در اروپا» در شهر هانوور آلمان ترتیب داده شده بود که در حدود ۳۰۰ تن افغان و ایرانی‌ اشتراک ورزیده بودند. در شروع خانم غفار درباره‌ی اوضاع سیاسی کشور، وضعیت پناهجویان، موقف حزب در ارتباط به مهاجرین صحبت نموده و خروج اجباری مهاجرین و قرارداد دولت آلمان-افغانستان را تقبیح کرد. و در ادامه به پاسخ سوال‌های حضار پرداخت. پس از آن، داکتر حنان روستایی درمورد منابع اقتصادی کشور صحبت نمود. براساس تحقیقات وی، اگر در افغانستان دولت ملی و مردمی روی کار آید، با استفاده از منابع سرشار این سرزمین، می‌‌توان خودکفا شد ولی در حال حاضر تمام منابع توسط جنایتکاران و مافیا چور و چپاول می‌شود. سپس، آقای فاروق فارانی پیرامون وضعیت کشور با اشاراتی درمورد جهانی‌شدن (گلوبلایزیشن) سخنرانی داشت. وی در بخشی از گفته‌هایش ابراز نمود که افغانستان توسط یک دولت مرکزی نه بلکه جمعی از مافیا مانند عطا و دوستم کنترول می‌گردد.

اشتراک کنندگان همایش «هواخواهان حزب همبستگی در اروپا» در شهر هانوور آلمان
اشتراک کنندگان همایش «هواخواهان حزب همبستگی در اروپا» در شهر هانوور آلمان
در این برنامه حدود ۳۰۰ تن افغان و ایرانی‌ اشتراک ورزیده بودند.

برنامه‌های سفر سیلی غفار در شهرهای دیگر اروپا ادامه دارد و گزارش‌هایش را از سایت و صفحه فیسبوک همبستگی تعقیب کنید.

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 95 نفر