یوکسیکداغ، رهبر «حزب دموکراتیک خلق‌ها»: دولت ترکیه از داعش حمایت می‌کند

یوکسیکداغ، رهبر «حزب دموکراتیک خلق‌ها»: دولت ترکیه از داعش حمایت می‌کند

مترجم: احمر
منبع: «دویچه وله»، ۹ اگست ۲۰۱۵

فیگن یوکسیکداغ، رهبر مشترک «حزب دموکراتیک خلق‌ها ــ HDP» در ترکیه، در کنار آقای صلاح‌الدین دمیرتاش رهبری مشترک این حزب را به عهده دارد. شایان ذکر است که ه‌دپ نخستین حزبی در جهان است که توسط یک زن و مرد به‌طور مشترک رهبری می‌گردد. فیگن یوکسیکداغ (Figen Yüksekdağ)، متولد سال ۱۹۷۱، یکی از فعالان حقوق زن است که در ۲۰۰۲ به پارلمان ترکیه راه یافت و مدیر ‌مسوول مجله «زنان سوسیالیست» و عضو هیئت مدیره هفته‌نامه «اتیلیم» (خیزش) بود. در ۲۰۰۹، بنابر فعالیت‌های سیاسی‌اش توسط پولیس بازداشت شد. در ۲۰۱۰ با چند تن دیگر «حزب ستمدیدگان سوسیالیست» را بنیان گذاشت و در ۲۰۱۴ از سمت رهبری این حزب استعفا داد تا رهبری مشترک ه‌دپ را به عهده گیرد.

دویچه وله: خانم یوکسیکداغ تحلیل تان از مبارزه فعلی ترکیه برضد تروریزم چیست؟

فیگن یوکسیکداغ: پرواضح است که دولت ترکیه علیه گروه تروریست داعش نمی‌جنگد ولی در عوض با نیروهای کورد در جنگ می‌باشد. اکنون، سه سال است که ترکیه از داعش پشتیبانی می‌کند. جنگجویان داعش در اردوگاه‌های نظامی ترکیه آموزش دیده و به آن سوی مرز فرستاده می‌شوند.

دویچه وله: آیا شما می‌گویید که دولت ترکیه از داعش حمایت نموده‌است؟

ابو محمد
۱۶ اپریل ۲۰۱۴: ابو محمد یک قومندان وحشی داعش بعد از زخمی شدن، در شفاخانه‌ای در ترکیه تحت مداوا قرار دارد.

فیگن یوکسیکداغ: بلی. شاید دولت ترکیه به شدت حمایتش از داعش را رد کند، ولی ما مدارک جمعاوری نموده‌ایم که این ادعا را به اثبات می‌رساند و شامل اظهارات شاهدان و اسنادی از ارسال اسلحه می‌گردد. افزون بر آن، دولت در انقره ترجیح می‌دهد که داعش را منحیث همسایه ترکیه داشته باشد. دولت، کوردهای سوریه را نمی‌خواهد و در عوض خلافت اسلامی را می‌پسندد. دولت ترکیه و داعش با هم وابستگی استراتژیک و ایدیولوژیک دارند. بنابر این، حملات هوایی کنونی نه علیه داعش بلکه برضد جنبش کوردها به راه انداخته شده‌است. انتخابات ۷ جون و کامیابی «حزب دموکراتیک خلق‌ها»، شکست آشکار برای حزب حاکم بود.

دویچه وله: «حزب دموکراتیک خلق‌ها»، حزبی است که توسط سیاستمداران با پیشینه کوردی که در ترکیه زندگی می‌کنند، بنیان گذاشته شد. این حزب متهم به ارتباط با «حزب کارگران کوردستان – پ‌ک‌ک»‌ می‌گردد. در این باره چه می‌گویید؟

فیگن یوکسیکداغ:‌ ما، منحیث «حزب دموکراتیک خلق‌ها – ه‌دپ»، هیچ‌نوع رابطه‌ با پ‌ک‌ک نداریم. این بسیار پوچ است که برای این نکته ثبوت پیش کنیم. در انتخابات پارلمانی، ما ۱۳ فیصد رای به دست آوردیم. در جریان دو ماه کارزار انتخابات، ۷ فعال ه‌دپ به قتل رسیدند. هیچ‌کس تا به امروز مورد بازپرس قرار نگرفت. هیچ‌کدام قربانیان کشته‌شده سلاح پ‌ک‌ک را حمل نکرده و در عملیات‌های شان شرکت نداشتند و یا چیزی دیگر. پ‌ک‌ک یک جنبش رهایی‌بخش ملی است و سازمانی که برای دموکراسی و برابری می‌رزمد. ما با شیوه‌هایی که آنان جهت نیل به اهداف شان توسل جسته‌اند، موافق نیستیم ولی باید این اصل را قبول کنیم که سیاست شان یک سیاست تروریستی نیست.

دویچه وله: برخورد اتحادیه اروپا، ناتو و آلمان به این منازعه باید چگونه باشد؟

فیگن یوکسیکداغ: جنگ منطقه منجر به جنگ در تمام خاورمیانه شده می‌تواند. به همین سبب، جامعه جهانی باید از رییس‌جمهور اردوغان و حزبش «حزب عدالت و توسعه» بخواهد تا در میز مذاکره نشسته و مسئله کوردها را به بحث گیرند.

دویچه وله: سخن از انتخابات دوباره می‌رود. در این مورد چه می‌گویید؟

فیگن یوکسیکداغ: هیچ‌ راهی به‌جز دوباره کامیاب‌شدن نداریم. دولت ترکیه علیه ما جنگ افروخته‌است تا میزان رای ما را از ۱۰ فیصد کاهش دهد و نتوانیم که در پارلمان حضور مستقیم خود را داشته باشیم. نمی‌خواستیم وضعیت بدین گونه پیش رود. لیکن در ترکیه، گذار به‌سوی جامعه‌ی دموکراتیک دشوار ثابت شده‌است. ما به‌حیث یک تشکل مستقل و دموکراتیک بر اهداف خود پابند خواهیم بود و برای ترویج آن تلاش خواهیم ورزید.

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 113 نفر