برخورد لچکانه نذیر احمد حنفی به خبرنگار زن «وایس نیوز» را محکوم کنیم!

برخورد لچکانه نذیر احمد حنفی به خبرنگار زن «وایس نیوز» را محکوم کنیم!

ایزابیل یانگ (Isobel Yeung) خبرنگار «وایس نیوز» که در اکتوبر ۲۰۱۵ برای سفر سه هفته‌ای جهت کنکاش پیرامون وضعیت امروزی حقوق زنان در افغانستان به کابل آمده بود، در هنگام مصاحبه با قاضی نذیر احمد حنفی، عضو پارلمان، با برخورد لچکانه او مواجه می‌شود. «حزب همبستگی افغانستان» با ارسال نامه‌ای به خانم ایزابیل از وی به دلیل مواجه شدن با اینچنین برخورد کوچه‌ای اظهار تاسف نموده به وی توضیح داد که حرکت لمپنانه یک بنیادگرای جاهل و زن‌ستیز ربطی به مردم افغانستان ندارد و خوشبختانه طی چند روز گذشته جمع وسیع از افغان‌ها در شبکه‌های اجتماعی حنفی را با کلمات و زبانی که شایسته اوست، محکوم و نفرین کرده‌اند.

مستند ساخته ایزابیل یانگ به تاریخ ۸ اپریل ۲۰۱۶ از تلویزیون ایچ‌بی‌او پخش شد. او به سراغ زنان قربانی خشونت و ستم در خانه امن و بخش سوختگی شفاخانه‌ای در کابل می‌رود که کشور شان توسط نیروهای استیلاگر امریکایی و ناتو در تبانی با دست‌نشاندگان داخلی مرتجع بنیادگرا و غیربنیادگرایش اشغال شده است. زنانی که از ترس اقارب مرد شان در خفا زندگی می‌کنند، از تیره‌بختی‌های خویش در محیط زندان و دنیای بیرون سخن می‌گویند.

برخورد لچکانه نذیر احمد حنفی به خبرنگار زن «وایس نیوز» را محکوم کنیم!
۱۶ میزان ۱۳۹۴: ایزابیل یانگ در جریان راهپیمایی «حزب همبستگی افغانستان»‌ در تقبیح سالروز اشغال افغانستان توسط امریکا و ناتو

افزون بر آن، در مستند مذکور مقاومت و مبارزه زنان در برابر این همه آلام نیز به تصویر کشیده شده است. زنان خانه در صنف‌های سوادآموزی خانگی می‌آموزند تا آینده‌‌ی بهتری داشته باشند. سپس خانم یانگ پای صحبت سیلی غفار، سخنگوی حزب همبستگی افغانستان می‌نشیند و درمورد وضعیت اسفبار زنان افغانستان، اشغال کشور توسط نیروهای امریکایی و ناتو و رد قانون محو خشونت علیه زنان توسط پارلمان حرف می‌زند. در ضمن صحنه‌هایی از تظاهرات حزب همبستگی علیه نیروهای اشغالگر و دست‌نشاندگان بنیادگرای شان نیز نمایش داده شده است.

مستند مذکور این بار چهره زن‌ستیز و متحجر نذیر احمد حنفی، عضو پارلمان و از جمعیتی‌های مربوط تورن اسماعیل را نیز برملا می‌سازد که طی آن خبرنگار با برخورد خشن و بدور از انسانیت او مواجه می‌شود. شایان ذکر است که در هنگام اعتراض‌های محصلان در برابر دروازه ورودی پارلمان در واکنش به تغییر نام پوهنتون تعلیم و تربیه به برهان‌الدین ربانی، موتر حامل حنفی چندین محصل معترض را زخمی نمود.

خانم یانگ در مورد تجربه تلخ مصاحبه با حنفی می‌گوید:

«دیدار خوبی نبود، چنین درک کردم که زن‌بودنم باعث می‌شد که نذیر احمد حنفی مرا منحیث دشمن بپندارد. فکر می‌کنم که ترجمان مان صلاح دید تا تمام گفته‌‌هایش را ترجمه نکند، نفهمیدم که خیلی دشنام‌ها را نثار من کرده است. همچنان این مصاحبه به‌طور باور‌نکردنی عجیب و واقعا دردآور بود چون به‌سوی من نمی‌دید و با ترجمانم صحبت می‌کرد. سخنانم را قطع می‌کرد و به سوال‌هایم گوش نمی‌کرد. می‌دانستم که وقت کم داریم و باید بیشترین حرف‌ها را ازش می‌کشیدم و او چندان جواب نمی‌داد. بلی، تجربه خرابی بود.»

برخورد لچکانه نذیر احمد حنفی به خبرنگار زن «وایس نیوز» را محکوم کنیم!

در این مصاحبه که حنفی در آغاز تلاش می‌ورزد تا خود را دموکرات جلوه دهد، به زودی و با اولین سوال، چهره بنیادگرا و ضدزن خود را به نمایش می‌گذارد. او در جریان مصاحبه ابتدا پایش را گستاخانه دراز می‌کند و پسان آنقدر دست و پاچه می‌شود که حرف‌هایش درهم و برهم شده و حتا «لت و کوب» را «کت و لوب» می‌گوید. هرچند، ممکن است هر فردی کلمه‌ای را اشتباه تلفظ کند ولی وضعیت حنفی بیانگر این امر است که بنیادگرایی از جنس وی حتا تحمل پرسش‌های رک از سوی یک زن را ندارد و از خشم زیاد خبرنگار زن را با این کلمات تهدید به تجاوز جنسی می‌کند: «تو را به دست یک جوان افغان بدهم که از بینی‌ات بیرون کند!»»

حنفی در مصاحبه با «رادیو آزادی» ابتدا منکر چنین مصاحبه‌ای می‌شود ولی وقتی خبرنگار تاکید می‌ورزد که تصویر تان موجود است، حنفی با پررویی می‌گوید ساختن تصویر کار بسیار آسان و عادی است و با چشم‌پارگی بی‌مانندی اعتراف می‌کند که برای خبرنگار گفته بیاید با یک جوان افغان عقد کند. در همین مصاحبه اعلان می‌کند که هرگز حاضر به پوزش‌خواهی از این خبرنگار زن نیست و آن زن باید از وی معذرت بخواهد چون علیه‌ او توطئه نموده است!

حنفی یک فرد نه بلکه از جمعی نمایندگی می‌کند که اصطلاح «بنیادگرا» بر آنان اطلاق می‌شود و دشمنی با زن و انسانیت مشخصه بارز این جماعت عصر حجری‌ست. اینان وقتی بر کودکان هفت ساله تا مادران هفتادساله رحم نکرده آنان را مورد تجاوز جمعی قرار دهند، پس بر یک خبرنگار ۲۲ساله زن خارجی رحمی خواهند کرد؟ همین جاهلان اند که در چشم جهانیان از مردم افغانستان تصویر وحشیان بیگانه با انسانیت ارایه می‌کنند. به هر افغان شرافتمند و بیدار است که با افشا و محکوم کردن وسیع این حرکت بی‌شرمانه حنفی، به خانم ایزابیل و تمامی جهانیان اعلان نمایند که این قشر مزدورپیشه و فاسد و تاریک‌اندیش هرگز از ملت ما، که در مهمان‌نوازی شهرت جهانی دارند، نمایندگی نمی‌توانند.

ویدیوی این گفتگو با زیرنویس دری را در اینجا تماشا کنید:ویدیوی اصلی این گفتگو را در اینجا تماشا کنید:


مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 59 نفر