آدمک تمسخرآمیز «ترامپ کودک» جهانی شد

آدمک تمسخرآمیز «ترامپ کودک» جهانی شد

به تاریخ ۱۲ جولای ۲۰۱۸، دونالد ترامپ در نخستین دیدار رسمی به انگلستان رسید، لیکن این سفر در سایه اعتراضات و نمایشات خیابانی برای او تلخ گذشته نیمه‌تمام خاتمه یافت. وی قرار بود سال گذشته بنابر دعوت ترزا می، صدراعظم بریتانیا به این کشور سفر کند اما تنفر مردمیِ که بر سیاست‌های جنگ‌افروزانه و ضدانسانی او معترض اند باعث تاخیر آن گردید. در فبروری ۲۰۱۷، حدود ۱.۸میلیون تن با امضای توماری از پارلمان خواستند که مانع دعوت رسمی ترامپ گردد.

در ۱۳ جولای حدود صدهزار تن با شعارهای تند علیه حضور ترامپ در لندن تظاهرات کردند و با به پرواز درآمدن یک آدمک تمسخر‌آمیز شش‌متره ترامپ بر فراز پارلمان انگلستان این حرکت سرخط اخبار جهان شد. ترامپ خود نیز در سخنرانی‌ای گفت احساس می‌کند مورد استقبال شهریان لندن قرار نگرفته است. بالون نارنجی رنگ پرشده توسط گاز هلیوم که نام «ترامپ کودک» به آن داده شده، رییس جمهور امریکا را بصورت یک طفل بدخوی و چاق نمایش می‌دهد که یک موبایل هوشمند در دست دارد. طرح پوقانه‌ای ترامپ بر عادت او در فرستادن پیام‌های تویتری اشاره دارد که معمولا موضوعات جنجالی‌ و اثرگذار بر سرنوشت مردم جهان را بصورت ناشیانه مطرح می‌سازد.

آدمک تمسخرآمیز «ترامپ کودک» جهانی شد
میدان پارلمان بریتانیا و جاده‌های منتهی به آن بوسیله ده‌هاهزار تظاهرکننده اشغال شده بود.

«ترامپ کودک»‌ ایده یک فعال اجتماعی به نام لیو موری (Leo Murray) بود که آن را به کمک دوستانش و طراحی مت بونیر (Matt Bonner) ساخت. آنان قبلا برای مخارج این پروژه کارزار جمعاوری پنج‌هزار پوند را راه‌اندازی کرده بودند اما با کمال ناباوری در مدت کوتاهی موفق به دریافت ۲۸هزار پوند از حامیان این طرح، که اکثر شان فعالان ضد جنگ اند، گردیدند.

آدمک تمسخرآمیز «ترامپ کودک» جهانی شد
لیو موری خالق «ترامپ کودک»

سازمان‌دهندگان تظاهرات ضد ترامپ، در نتیجه تلاش‌های فراوان موفق به کسب جواز بلند کردن بالون «ترامپ کودک»‌ بر فراز تعمیر پارلمان کشور شدند. پولیس، اداره هوانوردی و شاروالی لندن با آن مخالفت داشتند تا آن که حدود ده‌هزار نفر با امضای عریضه اینترنتی، بر مقامات فشار آوردند که نهایتا صادق خان، شاروال لندن اجازه داد تا بالون فقط برای دو ساعت و در ارتفاع حداکثر ۳۵متر به پرواز درآید.

آدمک تمسخرآمیز «ترامپ کودک» جهانی شد

با جهانی شدن این رویداد و نقشی که «ترامپ کودک» ایفا نمود، اکنون چندین موزیم معتبر برای حفظ آن در کلکسیون آثار شان رقابت دارند. موزیم بریتانیا، موزیم لندن و موسسه «بیشاپس گیت» از جمله مهمترین‌ آن‌ها می‌باشند که درخواست در اختیار گرفتن بالون را داده اند.

همچنان مخالفان سیاست‌های ترامپ در امریکا تلاش دارند بالون «ترامپ کودک» را به آن کشور منتقل نموده در شهرهای مختلف نمایش دهند. از جمله سازمانی به نام «کاروان مردمی» با راه اندازی درخواست آنلاین برای جمعاوری ۴۵۰۰دالر ابتکار را بدست گرفت، که فقط طی چند روز از جانب بیش از یک‌هزار کمک‌دهنده مبلغ ۲۳۶۹۳ دالر بدست آورد. سازمان مذکور برای سازندگان «ترامپ کودک» سفارش تهیه چهار بالون را داده اند تا ابتدا در نیوجرسی و بعد در شهرهای دیگر به آسمان بلند گردند.

(کارتونیست: استیفن پیری – تایلند)
«ترامپ کودک» موضوع کارتونیست‌های زیادی گشت. (کارتونیست: استیفن پیری – تایلند)

در حالی که قرار است در پایان سال جاری ترامپ سفر مشابه به آسترالیا داشته باشد، روزنامه «گاردین» گزارش داد که فعالان آسترالیایی نیز برای اکسیون‌های اعتراضی علیه او آمادگی گرفته و برای بدست آوردن این بالون با طراح آن در تماس شده اند.

«ترامپ کودک» به یک شخصیت کارتونی نامدار مبدل شده و نمونه‌های کوچکتر، ورقه‌های چسب‌دار، تی‌شرت وغیره محصولات آن روی سایت‌های اینترنتی به فروش گذاشته شده است.

«دیلی میل» در ۶ جولای ۲۰۱۸ گزارش داد که دیدار ترامپ از لندن تحت تدابیر شدید امنیتی که پنتاگون مستقیما در آن دخیل است، صورت می‌گیرد. قوای زمینی، بحری و هوایی امریکا همه در این ماموریت شرکت ورزیده اند که این طرح امنیتی حدود ۳۰میلیون پوند هزینه در بر داشته است. ترامپ قرار بود تعمیر جدید سفارت آن کشور را در لندن افتتاح کند، اما زیر نام این که اداره اوباما پول زیادی در آن به مصرف رسانیده این برنامه را لغو نمود. «نیویارک تایمز» ۶ جولای ۲۰۱۸ با استناد بر گفته‌های مقامات امریکایی و انگلیسی فاش نمود که دلیل عمده هراس از تظاهرات وسیع در لندن بود.

اکثر معترضان شعارهای تحقیرآمیز علیه ترامپ با خود حمل می‌کردند.
اکثر معترضان شعارهای تحقیرآمیز علیه ترامپ با خود حمل می‌کردند.

سیاست‌های جنگ‌طلبانه و ضدانسانی سیستم حاکمه امریکا، سردمداران آن را در برابر مردم صلح‌طلب و عدالتخواه سراسر جهان قرار داده در حدی که مقامات آن کشور دیگر قادر نیستند بدون دردسر به این و آن کشور سفر نمایند. هرچند مقامات امریکایی طی سفرهای شان در کشور ما در برابر مردم ظاهر نشده معمولا غلامان ارگ‌نشین خود را در پایگاه بگرام یا سفارت امریکا در کابل احضار می‌کنند، اما لازم است از روحیه مبارزاتی مردم جهان آموخته به شیوه‌های مختلف دیدارهای سران جنگ‌افروز و اشغالگر امریکایی را برایشان مایه شرمساری و تحقیر سازیم.

آدمک تمسخرآمیز «ترامپ کودک» جهانی شد

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 114 نفر