حمایت از پیکار عادلانه کوبانی، وظیفه هر نیروی انقلابی

زنان مبارز کوبانی

«حزب همبستگی افغانستان» برای حمایت از مقاومت حماسی شیرزنان و مردان کوبانی علیه گروه وحشی «داعش» در اول نوامبر ۲۰۱۴ به کارزار «روز جهانی همبستگی با کوبانی» پیوست و همزمان در هفت ولایت (بامیان، هرات، فراه، ننگرهار، بلخ، تخار و نیمروز) اکسیون‌هایی به راه انداخت. در ضمن «هواخواهان حزب همبستگی در اروپا» نیز در شهرهای برلین و هانور - آلمان و زندام - هالند به جمع راه‌پیمایان پیوستند.

طی روزهای گذشته ما ایمیل‌ها، تماس‌های تلفنی و پیام‌های فراوان در شبکه‌های اجتماعی از جانب دوستان کورد دریافت نموده‌ایم که مملو از صمیمت و قدردانی بوده، حرکت حزب ما را ستوده‌اند. ما بدینوسیله قلبا از این دوستان ممنون هستیم. می‌خواهیم به این عزیزان خاطرنشان سازیم که حرکت کوچک ما در دفاع از کوبانی، وظیفه‌ای بود که به‌مثابه یک نیروی عدالت‌خواه و دموکراسی‌طلب آن را بر دوش داریم. ما همیشه دین خود دانسته‌ایم که از جنبش‌های عادلانه، پیشرو و مترقی علیه استبداد و استعمار در هر نقطه جهان در حد توان حمایت نماییم. ما شرمنده‌ایم که نتوانستیم در شرایط نفس‌گیر و نبود امکانات، به مبارزان قهرمان کوبانی که رسم حماسی ایستادن و جان‌دادن در دفاع از خاک و ناموس شان را به نمایش گذاشتند، جز تظاهرات کار بیشتر انجام دهیم. کاش در وضعیتی می‌بودیم که می‌شد در میدان عمل در کنار این دوستان رزمنده و شرافتمند قرار گیریم.

اما بودند تعدادی از هموطنان ما که با دلیل آوردن این که افغانستان خود با مشکلات فراوان مواجه است پس چه نیازی به اینهمه تمرکز بر کوبانی،‌ ما را مورد سوال قرار دادند. به این دوستان باید گفت که یک نیروی واقعا دموکراتیک و مدافع عدالت و رهایی زحمتکشان از بند ستم، نباید در برابر جنبش‌های عادلانه در هر نقطه جهان بی‌اعتنا بماند. دفاع از جنبش‌های رهایی‌بخش جهان یکی از اهداف «حزب همبستگی افغانستان» است که در هر سطح ممکن می‌کوشد به این امر مهم عمل نماید. این نخستین بار نیست که حزب ما صدایش را در پشتیبانی از ستمدیدگان سایر ملت‌ها بلند می‌کند، ما چندین بار در گذشته علیه اعدام فرزندان رشید خلق ایران توسط رژیم پلید آخندی دست به یکچنین اکسیون‌ها زده‌ایم. در حمایت قلبی ما از کوبانی، در واقع اعلام آشتی‌ناپذیری ما با برادران داعش (طالبان و تنظیم‌های جنایت‌پیشه هفتگانه پشاوری و هشت‌گانه ایرانی) در سرزمین بلادیده خود ما نهفته‌است. داعش در آنجا و برادران بنیادگرای جنگلی و یا نکتایی‌پوش آنان در اینجا، دشمنان مشترک مردم ما و کل منطقه و حتا جهان را می‌سازند. وحدت مبارزان انقلابی، استقلال‌طلب و ضدبنیادگرایی باید از سطح تظاهرات و صدور قطعنامه‌ها بالاتر رفته و شکل در کنار هم ایستادن و رزمیدن را بگیرد.

دفاع ما از پیکار کوبانی، در واقع ادای احترام به آن هزاران زن و مرد رزمنده است که داستان‌های شهامت و خودگذری شان وجدان‌های خفته جهان را تکان داد. با همسویی و حمایت از جنگ عادلانه و متهورانه مردم کوبانی علیه یک نیروی ماورای ارتجاعی و وحشی، در واقع خواستیم آنان را به‌مثابه الگوی مبارزه متهورانه به مردم افغانستان که سال‌ها است در پنجال‌های خونین تروریست‌های بنیادگرا و اربابان خارجی شان گیر افتیده‌اند، معرفی نماییم. کوبانی برای هزارمین بار ثابت نمود که اگر اراده و حس آزادگی و عشق به میهن و توده‌ها در قلب ملتی شعله‌ور باشد، با اندک‌ترین امکانات قادر است نیروهای تا دندان مسلح و مورد حمایت چندین کشور چپاولگر و زورگو را خوار و زبون سازد. مردم کوبانی ثابت نمودند که در بحرانی‌ترین شرایط می‌توان آزادی را با زور بازوان و اراده آهنین خود و بدون گدایی کردنش از اشغالگران و قدرت‌های جنایت‌کار غربی پاسداری نمود.

راه‌پیمایی‌های حزب همبستگی به‌مناسب روز جهانی کوبانی
۱ نومبر ۲۰۱۴:‌ راه‌پیمایی‌های حزب همبستگی به‌مناسب روز جهانی کوبانی در شهرهای مختلف افغانستان.

درس‌های حرکت جانبخش کوبانی آنچنان ارزشمند و آموزنده‌اند که هیچ حزب و سازمان واقعا مترقی و شیفته آزادی و عدالت نمی‌تواند از کنار آن بی‌اعتنا بگذرد. حزب همبستگی می‌کوشد با برجسته‌ساختن و تبلیغ دستاوردها و ارزش‌های رزم کوبانی، مردم افغانستان را که در شرایط کاملا مشابه، سالهاست تحت وحشت و بربریت بنیادگرایان خونخوار و حامیان خارجی شان زندگی دوزخ‌آسا دارند، برای مبارزه یکپارچه و آزادیخواهانه علیه ارتجاع و حامیان امپریالیستی‌اش آموزش داده، بسیج نماید. تجربه کوبانی بر بسی احکام پوچ اشغالگران امریکایی و چوبدست‌های افغانش مهر باطل می‌زند که از ورای بلندگوهای تبلیغاتی شان جار می‌زنند که گویا در عصر کنونی استقلال و آزادی مقوله‌های مندرس اند و بدون اتکا بر یکی از قدرت‌های جهانی نمی‌توان به صلح و بهروزی رسید.

مبارزه کوبانی و حمایت پرشور جهانی از آن ثابت ساخت که هیچ حرکت عادلانه و پیشرو از حمایت اکثریت خاموش جهان بی‌بهره نمی‌ماند. تظاهرات پشتیبانی در صدها شهر جهان و پیوستن جوانان بیدار از اقصی نقاط جهان در صفوف چریک‌های کوبانی، نمایانگر آن است که توحش و کشتار قدرت‌های غربی و چاکران شان نمی‌تواند انسانیت را در قلب عناصر پیشرو خفه سازد.

نقش برجسته زنان کورد در مبارزه مسلحانه کوبانی و روح بزرگ مبارزاتی و شهامت آنان در نبرد با وحشی‌ترین نیروی قرن، تیرهای کاری بر قلب فاشیست‌های مذهبی و غیرمذهبی فرو برد که همیشه زن را ناقص و نیم مرد تبلیغ می‌کردند. زنان کورد برای هزارمین بار در عمل به اثبات رسانیدند که زنان همگام با مردان می‌توانند در هرگونه جنبش‌های آزادی‌خواهانه نقش رهبری‌کننده ادا نمایند. دفاع از زنان قهرمان کوبانی که به حق‌ پیام‌آوران والاترین ارزش‌های انسانی اند، در واقع ارج نهادن و تعهد به موقعیت تعیین‌کننده و برابر زن در جامعه است. ما باید چریک‌های زن کوبانی را منحیث سمبول‌های نجابت و شهامت برای بلندبردن آگاهی و تهییج شیرزنان خفته وطن نگونبخت ‌ما معرفی نموده از آنان بزرگداشت به عمل آوریم.

حزب ما کوچک‌ترین وظیفه‌اش را در همبستگی با کوبانی انجام داد، اما شرمنده‌ایم که دولت پوشالی و فاسدی در کشورما حاکم است که از اردوغان خاین به امر بزرگ کوبانی پذیرایی می‌شود. ما مثل هر جمع دموکراسی‌خواه و عدالت‌جو در دنیا مدیون پیکارجویان مقاومت در کوبانی هستیم که با جانفشانی باشکوه شان علیه «داعش»، این پلیدترین ارمغان امریکا و ارتجاع عرب و ترکیه، به ما الهام بخشیده و شیوه زیستن با افتخار و شرافتمندانه را بار دیگر آموختاندند.

ارزش‌های خلق شده در کوبانی بی‌شمار اند. جوانان حزب همبستگی با برآمدن در جاده‌ها و حمایت از شیران کوبانی، بیشتر با روحیه رزمندگی افکار شان را صیقل می‌دهند و با عشق و علاقه در راه آزادی‌خواهی نسبت به هر زمان دیگر جسورانه‌تر و با ایمان راسخ به پیش می‌روند. از سوی دیگر پیوند میان نیروهای آزادی‌خواه کورد و افغانستان عمیق‌تر گردیده که بدون شک، فردا این دوستان نیز با پشتگرمی بیشتر از ستم‌دیدگان کشور ما حمایت خواهند کرد.

یکی از دوستان خوب کوردی ما به نمایندگی از یک حزب پیشرو کوردستان نگاشته‌است:

«سلام به شما دوستان گرامی و ملت مبارز افغانستان،

‌حرکت آزادی‌خواهانه ملت‌ها به مرحله‌ای از زمان رسیده‌است که محدود به مرز و سنوری باقی نمانده و در چهارچوب تنها یک ملت یا حزب نیست. امروز دفاع از ارزش‌ها و اشتراکات روح مبارزاتی، آزادی‌خواهی و دموکراسی خود را بیشتر از هر چیز واجب می‌نماید. دفاع از مقاومت و ارزش‌های آزادی‌خواهانه به ویژه در کوبانی موجب زنده‌شدن دوباره‌ی مبارزات علیه ارتجاع و ترور با پیشاهنگی مبارزان آزادی‌خواه شد. ملت کورد و حزب آزادی‌خواه ما دفاع و پشتگیری شما ملت آزادی‌خواه و رنجدیده را پیروز دانسته و کمال سپاس ما و ملت مان در کوبانی را قبول نمایید.

‌بدون شک پشتگیری شما هم در سطح کوردستان و هم در سطح بین‌المللی دارای جایگای ویژه می‌باشد. به همین مناسبت کمال تشکر را از شما و حزب تان داریم. امیدواریم با مبارزه مشترك هر چند در دو جغرافى جدا بتوانیم به اهدافی که همان آزادی‌خواهی است، برسیم.»

یکی دیگری از مبارزان کورد در یک تماس تلفنی به نماینده «حزب همبستگی افغانستان» گفت:

«امروز در همه کوردستان فقط صحبت حمایت مردم و حزب همبستگی افغانستان است. درود بر حزب شما و مردم شما، حمایت شما برای کوردها خیلی باارزش است، زنده‌باد افغانستان! زنده‌باد حزب همبستگی افغانستان!»

اکسیون‌های حزب در حمایت از کوبانی در صفحات فیسبوک با استقبال وسیع و گرم آزادی‌خواهان کورد، ایران و مردم ما و دیگر نیروهای مترقی در جهان مواجه شد و با گذاشتن پیام‌های محبت‌آمیز، همبستگی شان را اعلام داشتند که به‌طور مثال چند نمونه آن را در ذیل می‌آوریم:

Hamid Saedi
درود بر شرافت و شعور والای عزیزان افغان که خود نماد مقاومت، صداقت و سربلندی هستند و به همین جهت معنای کورد، استقامت و مبارزه با نظام ستم سالاری را بهتر از دیگران درک می‌کنند.

همچنین قبل از ملل دیگر، برادری و انسان‌دوستی خود را اعلام کردند و بی‌گمان کرد و کردستان نیز هرگز این را فراموش نخواهد کرد. ما نیز با شما همدل و هم صداییم. باز هم درود بر شما مردم عزیز افغانستان!

Fahem Lala
هموطنان عزیزم، بسیار زیاد تشکر از این حرکت تان. شما به دنیا نشان دادید که با تمام مشکلات خود تان اما از مردمان آزاده دیگر هم دفاع می‌کنید.

دیاکۆ پۆڵا
دستتان درد نکنه. درود بر شما مردم آزادیخواه افغانستان... ما کوردها هیچوقت این همدردی را فراموش نمی‌کنیم.

ماهور روژلات
درود بر افغانستان بزرگ و كهن و ملت غيورش درود درود به اميد آزادى كامل افغانستان از دست استعمارگرهاى بزرك شرق و غرب و گروه‌هاى مافيايى و ضد ملت و تبهكا ر طالبان.

Martin Median
درود به همه برادران و خواهران افغانستان، زنده باد حزب همبستگی و مردم با شرف و آزاده افغانستان برای دفاع از کوبانی و مردم بیگناه.

Son Jan
درود به حزب همبستگی با وجود مشکلات داخلی افغانستان با آن هم در فکر جنبش های مترقی دنیا است.

Ibrahim Talane
پیام هنرمند کُرد "سه‌رکاو گوران" به مردم افغانستان... تقديم به دوستهام در افغانستان. کوباني و کوردها از شما تشکر ميکنن.

Isar Tadj Mohammad
از ابتكار حزب همبستگى بخاطر دفاع برحق زنان كوبانى استقبال ميكنم و درود بي‌پايان به خانم ها دختران جوان افغان مردان و جوانان باشهامت افغان ميفرستم و همه شماها و مردم افغانستان زنده باد و پيروز باد دختران باغيرت كوبانى.

Rafiqfuad Yarahmadi
زند باد حزب همبستگی و مردم آزاده افغانستان. زنده باد برادری کورد و افغان.

Shahid Jana
یک روز زن افغان هم مثل زنان کوبانی با اسلحه ضد وطنفروشان واشغالگران کشور خواهند خیست.

Abdul Ghafor
درود بي‌پايان به خلق مبارز كرد، و رزمندگان و هواخواهان حزب همبستگى افغانستان كه رسالت خويش را هميش انجام مي‌دهند!

Sattaar Khan
سر بلند باد حزب همبستگی و هواخواهان حزب همبستگی در اروپا -پیروز باد مبارزه برحق رزمندگان کوبانی - سرنگون باد بنیادگرایان داعشی وتمویل کننده‌هایش.

Dilawar Habibi
هر انسان با وجدان بايد از مبارزين سراسر جهان عليه استبداد و بي‌عدالتى و وحشت نيروهاي عقب‌گرا و اشغالگر مبارزه كنند و از ان پشتیباني خويش را اعلان نمايند.


راه‌پیمایی در شهرهای مختلف جهان در همبستگی با مبارزان کوبانی (منبع عکس‌ها: صفحه فیسبوک «ئاڵای کوردستان - پرچم کوردستان»)
راه‌پیمایی‌های جهانی به‌مناسبت روز همبستگی با کوبانی
برلین - آلمان
راه‌پیمایی‌های جهانی به‌مناسبت روز همبستگی با کوبانی
کلن - آلمان
راه‌پیمایی‌های جهانی به‌مناسبت روز همبستگی با کوبانی
لندن - انگستان
راه‌پیمایی‌های جهانی به‌مناسبت روز همبستگی با کوبانی
مادرید - اسپانیا
راه‌پیمایی‌های جهانی به‌مناسبت روز همبستگی با کوبانی
شمال کوردستان
راه‌پیمایی‌های جهانی به‌مناسبت روز همبستگی با کوبانی
شمال کوردستان
راه‌پیمایی‌های جهانی به‌مناسبت روز همبستگی با کوبانی
شمال کوردستان
راه‌پیمایی‌های جهانی به‌مناسبت روز همبستگی با کوبانی
اسلو - ناروی
راه‌پیمایی‌های جهانی به‌مناسبت روز همبستگی با کوبانی
ترکیه
راه‌پیمایی‌های جهانی به‌مناسبت روز همبستگی با کوبانی
ازمیر - ترکیه

مقالات برگزیده

مقالات رسیده

هنر و ادبیات

از صفحات تاریخ ما

تعداد مهمانان حاضر: 120 نفر